O Nas

COOLturalna Wioska prowadzona jest przez Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko w Lubiniu – malowniczo położonej wiosce w Wielkopolsce.

Pomysł na stworzenie wioski tematycznej zrodził się pod koniec 2015 roku. Jako temat przewodni wybraliśmy szeroko rozumianą kulturę. W Lubiniu organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych m.in. "Gwiazdy Dzieciom", koncerty kolęd uczniów Zespołu Szkół w Lubiniu, Gale Biesiadne i inne. W Lubiniu działają dwa młodzieżowe zespoły, szkolny "Semplicze" oraz przy Stowarzyszeniu Oliwskie Słoneczko zespół "SGB" - mający w swoim programie utwory lat 60,70 i 80-tych, koncertujący w całej Polsce i europie. Przy szkole działa również grupa taneczna "Lubiniacy". Lubiń odwiedzały największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej m.in. Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Anna Pietrzak, Halina Frąckowiak, Golec uOrkiestra, Irena Santor, zespół Pectus, Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka, Tercet Egzotyczny, Andrzej Rosiewicz oraz debiutujący w programach telewizyjnych artyści Tomasz Dolski, Conrado Yanez, Maciej i Kuba Molęda, zespół Trabanda, zespół ANN.

Mamy świadomość, że kultura to nie tylko koncerty. W Lubiniu mamy dwa ważne dla polskiej tradycji i kultury obiekty. Pierwszym z nich jest XI wieczny Zespół Opactwa Benedyktynów, który w 2009 został uznany za Pomnik Historii.

Kolejnym obiektem, wyjątkowym dla polskiej kultury jest otwarte w 2014 roku Muzeum Tercetu Egzotycznego - pierwsze w Polsce, jedyne na świecie muzeum najdłużej działającego zespołu muzycznego. Zespół powstał we Wrocławiu w 1963 r.

O Wioskach tematycznych….
Jest to kompleksowy projekt mający na celu ożywienie gospodarki wiejskiej poprzez integrację lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z określonym produktem, usługą lub kulturą danego regionu. Miejscowość, której rozwój podporządkowany jest konkretnemu pomysłowi, stanowiący swoisty produkt turystyczny, wokół którego tworzone są sposoby na alternatywne dochody mieszkańców.